Zimné pneumatiky pre bezpečnú jazdu po studených cestách
07.12.2022 | Redakcia

Zimné pneumatiky pre bezpečnú jazdu po studených cestách

O nutnosti používania zimných pneumatík v sťažených klimatických podmienkach zimy snáď už niet pochýb. Myslia na to tiež zákony, dopravné predpisy a nariadenia. Jazdu na zimných pneumatikách upravujú často aj dopravné značky na mnohých cestných úsekoch, najmä v severských krajinách, na horských prechodoch, či v horách.

V stanovenom zimnom období roka, či pri súvislom pokrytí vozovky snehom jazdiť bez zimných pneumatík je priamo zakázané. Všeobecne sa doporučuje prezuť na zimné pneumatiky, pokiaľ teplota okolia klesá pod 7°C. Ovládateľnosť, priľnavosť a brzdná dráha letných pneumatík výrazne klesá. Letné zmesi sú tvrdšie a ľahšie sa šmýkajú.

Je dobré si uvedomiť, že zimné pneumatiky sú súčasťou rovnakej bezpečnostnej kategórie ako bezpečnostné pásy, airbagy, brzdy s ABS, detské autosedačky a ďalšia zimná výbava.

Prezúvanie je jednoducjý proces, no je potrebné myslieť na to v predstihu a vyhnúť sa dlhým čakacím dobám. Mnohé autoservisy ponúkajú tiež výhodné sezónne uskladnenie práve nepoužívaných pneumatík aj diskov. Po každom prezutí oceníte výrazné výhody bezpečnej jazdy.

Rýchly vývoj automobilov a moderných technológií prináša potrebu špeciálneho označovania parametrov pneumatík

 • dojazdové pneumatiky Runflat RFT, SSR
 • samozaceľujúce pneumatiky Conti-Seal, Seal-Inside,Self Seal
 • tiché pneumatiky Conti-Silent,NST,PNCS, Acoustic
 • dátum výroby – napríklad 1022 označuje výrobu v 10. týždni roku 2022
 • označenie TWI – označuje výbežok v drážke dezénu ako indikátor opotrebenia behúňa, t.j. minimálna výška s ktorou je povolené jazdiť
 • smer otáčania - rotation
 • outside – vonkajšia strana
 • inside – vnútorná strana
 • zosilnená pneumatika - XL


Zimné pneumatiky

Zimné pneumatiky

Zimné pneumatiky sú vhodné do chladného počasia pod 7˚C. Majú optimálnu účinnosť za dažďa, na zľadovatelom povrchu, aj na snehu. Pri nízkych teplotách majú mäkšie zmesi zimných pneumatík omnoho vyššiu priľnavosť aj k suchému povrchu vozovky. Tým sú zaručené lepšie trakčné a brzdné vlastnosti, lepšia ovládateľnosť a hlavne vyššia bezpečnosť posádky.

Dizajn behúňa a vyššie drážky dezénu lepšie absorbujú sneh a rýchlejšie odvádzajú vodu od pneumatík. Znižujú riziko akvaplaningu. Minimálna hĺbka zimného dezénu je 4 mm.

Farebné prúžky na nových pneumatikách užívateľa informujú, že sú nové a nepoužívané. Parametre zimných pneumatík vhodných pre konkrétno vozidlo predpisuje výrobca automobilu a sú uvedené vo veľkom technickom preukaze.

Jedná sa o kombináciu znakov a číslic ako rozmer ( šírka, bočný profil, priemer ) , nosnostný index a rýchlostný index. Napríklad 185/65R 15 88T.

Zimné pneumatiky musia mať na boku plášťa označenie 3PMSF alebo výrazný Alpský symbol hory s tromi štítmi a vločkou v strede.

Zákon ukladá povinnosť mať zhodné pneumatiky v rámci jednej nápravy. Pre vlastnú bezpečnosť používajte podľa možnosti vždy zhodné pneumatiky na všetkých nápravách. Zaistite si rovnaké jazdné vlastnosti.

Predĺžte životnosť pneumatík, pravidelne merajte tlak a udržiavajte predpísané hodnoty určené výrobcom vozidla. Pri každom prezúvaní si nechajte skontrolovať vyváženie, prípadne geometriu. Pneumatiky pred sezónnym uložením zbavte kamienkov a správne očistite od všetkých nánosov. Skladujte ich na suchom, tmavom a chladnom mieste.

 • lepšie vlastnosti na studenej vozovke oproti letným pneumatikám
 • lepšia priľnavosť na snehu
 • lepší odvod vody z behúňa
 • menšie riziko akvaplaningu
 • potrebné prezúvať pri teplotách nad 7°C
 • obstarávacia cena – nutnosť mať kompletnú sada pneumatík
 • potreba sezónneho uskladnenia

Ako ošetriť auto pred zimou?


Univerzálne čističeZimné pneumatiky

Celoročné pneumatiky

Celoročné pneumatiky

ALL SEASON celoročné pneumatiky sú kompromisom vlastností letných a zimných pneumatík. Jednotliví výrobcovia preferujú v zložení materiálu viac zimné, alebo naopak letné prímesy. Ak prevažujú zimné zmesi, potom sú menej vhodné na používanie v lete. Rýchlejšie sa opotrebúvajú, majú väčšiu tendenciu v zákrutách plávať. Naopak prevaha letných zmesí zhoršuje priľnavosť a brzdnú dráhu pri nízkych teplotách v zime.

Na boku plášťa musia mať označenie 3PMSF alebo výrazný Alpský symbol hory s tromi štítmi a vločkou v strede. Znak M+S ( mud and snow ) označuje použitie do blata a snehu. Neoznačuje však ich schválené použitie v zime ako certifikované zimné pneumatiky.

Všeobecne sa celoročné pneumatiky doporučujú pri ročnom nájazde do 5000 km, alebo pri jazde po udržiavaných mestských cestách. Použiteľné sú tiež v južných krajinách s krátkodobým výskytom nízkych teplôt, minimom vytrvalých dažďov, či výnimočným pokrytím vozovky snehom a ľadom.

Ide o ekonomický kompromis pre majiteľov automobilov, aby nemuseli uchovávať dve sady pneumatík. Avšak aj pri nízkom počte najazdených kilometrov a nízkej opotrebovanosti je potrebné pneumatiky meniť každé štyry roky.

Stále však platí, že zimné pneumatiky odporúčajú automobiloví experti pri každej jazde do hôr a do zimných stredísk.

 • ekonomický kompromis použitia jednej sady pneumatík a diskov
 • žiadne nároky na uskladnenie
 • žiadne náklady na prezúvanie
 • zvýšené opotrebovanie
 • kompromisné vlastnosti počas roka
 • vhodné pri menšom ročnom nájazde kilometrov
 • vhodné do mestských aglomerácií
 • vhodné do južných krajín

Autokozmetika

EÚ štítok pneumatiky

EÚ štítok pneumatiky

EU štítok na pneumatikách prehľadne informuje o enviromentálnych a bezpečnostných parametroch pneumatík. Základnými kritériami sú :

 • QR kód – kód pre prístup do databázy informačných listov výrobkov EÚ
 • ID kód produktu – jedinečné označenie pneumatiky
 • názov a rozmery pneumatiky
 • symbol palivovej účinnosti – označuje využitie pre spaľovacie aj elektrické autá
 • stupne valivého odporu – 5 stupňov v rozsahu A až E, vyjadruje úsporu paliva v litroch na 100 km pri rýchlosti 80 km/hod
 • stupne priľnavosti za mokra – 5 stupňov v rozsahu A až E, vyjadruje dĺžku brzdnej dráhy v metroch z rýchlosti 80 km/hod
 • vonkajšia hlučnosť v dB – 3 stupne v rozsahu A až C
 • symbol zimných pneumatík 3PMSF - Alpský symbol 
 • symbol Zľadovatelý štít pre označenie severských zimných pneumatík vyhovujúcich štandardom pre jazdu na ľade

Platí, že stupeň A označuje daný parameter ako najlepší.

Pneumatiky vyberajte s kompromisom. Zohľadnite prevažujúci povrch vozovky a terén, schopnosti a potenciál auta aj osobný štýl jazdy.


Prečítajte si aj

Druhy sedačiek

Druhy sedačiek

Sedačky sú neodmysliteľným prvkom každej obývacej izby, ktoré nám nielen poskytujú pohodlné miesto na sedenie, ale aj ovplyvňujú charakter a štýl našich domovov. V tomto článku sa zameriame na aktuálne trendy v sedačkách, ktoré vnášajú do vašich interiérov prvotriedny luxus a moderný vzhľad.

Pohodlné štylizácie na výlet k moru

Pohodlné štylizácie na výlet k moru

Cesta k moru je skvelá príležitosť vychutnať si slnko, modrú vodu a slobodu vo výbere štylizácií. Správne oblečenie a obuv Vám umožnia cítiť sa pohodlne a módne na pláži, aj počas prechádzok po pobrežných mestách. Pripravili sme niekoľko overených tipov na pohodlné štylizácie pre cestu k moru.

Šperky na ples

Šperky na ples

Výber šperkov na oficiálnu spoločenskú udalosť, akou ples isto je, môže byť niekedy trocha zložitý najmä preto, že je v tomto smere k dispozícii veľké množstvo možností a kombinácií rôznych druhov šperkov. Ako teda dosiahnuť optimálneho výsledku?

Minimalistický prístup k šatníku – ako môžu sukne pomôcť pri vytváraní kapsľového šatníka?

Minimalistický prístup k šatníku – ako môžu sukne pomôcť pri vytváraní kapsľového šatníka?

Móda minimalistického prístupu k životu a obmedzovania spotreby na absolútne minimum platí pre rastúcu oblasť nášho života. Zero waste nie je len racionálne nakupovanie potravín a široko chápaná recyklácia, ale aj celý životný štýl – móda, elektronika a domáce spotrebiče, automobilový priemysel a dokonca aj finančné služby.

Aké nohavice budú vyzerať najlepšie s pánskymi poltopánkami?

Aké nohavice budú vyzerať najlepšie s pánskymi poltopánkami?

Pánske poltopánky sú typom obuvi, ktorá je tou správnou voľbou prakticky v každej situácii. Nespornou výhodou týchto topánok je aj ich univerzálnosť: ťažko naznačiť módne obdobie, kedy by sa pánske poltopánky vôbec neobjavili na tých najlepších prehliadkových mólach.

Ako si vybrať prenosný reproduktor kamkoľvek - na domov i na cestu?

Ako si vybrať prenosný reproduktor kamkoľvek - na domov i na cestu?

Hľadáte vhodný prenosný reproduktor kamkoľvek, ku vani, do prírody, na grilovačku, či na piesočnatú pláž pri mori?

Depilácia či epilácia – ako dosiahnuť jemnú, hebkú pokožku?

Depilácia či epilácia – ako dosiahnuť jemnú, hebkú pokožku?

Jemná pokožka bez chĺpkov? To je sen každej ženy a mnohých mužov. Je to spoločenský trend posledných rokov.

Ako vybaviť auto proti nástrahám zimy?

Ako vybaviť auto proti nástrahám zimy?

Doplňte zimnú výbavu auta. Je lepšie byť na zimu pripravený, ako byť nepríjemne prekvapený.

Náramkové hodinky - symbol charakteru, vkusu a elegancie

Náramkové hodinky - symbol charakteru, vkusu a elegancie

Potrebujete hodinky do práce, pod vodu, na lietanie, šport a fitness, či inteligentné Smart hodinky? Výber štýlu, materiálu, funkcií a dizajnu je takmer neobmedzený.

Domáce pekárne pre prípravu čerstvého chleba a pečiva

Domáce pekárne pre prípravu čerstvého chleba a pečiva

Milujete raňajkovať čerstvý, chrumkavý krajec chleba, či teplé voňavé pečivo? Potom si určite zaobstarajte malú domácu pekáreň.

Kuchynské roboty - spoľahliví spoločníci na varenie a pečenie

Kuchynské roboty - spoľahliví spoločníci na varenie a pečenie

Objavte spoľahlivého spoločníka pre vaše denné, či príležitostné varenie a pečenie.Staňte sa kreatívnymi šéfkuchármi. Pripravte jedlá z celého sveta.

Tlakové hrnce pre zdravé jedlá, úsporu energie a času

Tlakové hrnce pre zdravé jedlá, úsporu energie a času

Zvládnite prípravu svojich obľúbených pokrmov za zlomok času. Zdravé varenie v pare pod vyšším tlakom výrazne skracuje čas prípravy a tým šetrí energiu.