Ako ušetriť v domácnosti na energiách?Ako ušetriť v domácnosti na energiách?
13.11.2022 | Redakcia

Ako ušetriť v domácnosti na energiách?

Najväčšími spotrebičmi energií v domácnosti sú okrem kúrenia a ohrevu teplej vody, varné dosky, chladničky, mrazničky, práčky a sušičky, umývačky riadu, osvetlenie a audiotechnika, žehličky, varné kanvice, mikrovlné rúry, či vysávače. Klimatizácia, ohrev a filtrácia vody v bazénoch sú nadštandardné spotrrebiče energií, ktoré je možné obmedziť  a v prípade núdze úplne vypnúť. Zvážte využitie fotovoltaiky, moderných tepelných čerpadiel, či solárny ohrev.

Čo môžete urobiť ihneď?

Zvýšte efektívnosť využívania domácich spotrebičov, realizujte úsporné opatrenia v domácnosti a starajte sa o domáce spotrebiče.

Zapisujte si spotreby na jednotlivých meračoch energií. Nečakaný zvýšený odber vás spoľahlivo upozorní na poruchový stav. Ušetríte na nedoplatkoch.Zvýšenie efektivity domácich spotrebičov

Zvýšenie efektivity domácich spotrebičov

Zvýšte efektivitu pri používaní domácich spotrebičov. Využívajte najmä plnú kapacitu práčky, sušičky a umývačky riadu, prípadne obmedzte používanie sušičky a umývačky riadu.

Perte na nižších teplotách. Znížte frekvenciu používania práčky, sušičky a umývačky riadu počas týždňa.

Pri varení používajte hrnce vhodnej veľkosti a umiestnite ich na výhrevnú plochu zodpovedajúcu veľkosti dna nádoby. Zaistite optimálny ohrev bez zbytočnej straty tepla.

Pri varení používajte pokrievky. Bod varu dosiahnete efektívnejšie.

Pre rýchle ohriatie hotových jedál použite nerezové hrnce s tenkým dnom. Termoakumulačné liatinové hrnce a hrnce s hrubým sendvičovým dnom lepšie rozvádzajú teplo. Sú vhodné pre pomalé varenie. Vyskúšajte hrnce s nepriľnavým dnom. Zabraňujú pripáleniu jedla aj pri varení bez olejov. Varte v tlakových hrncoch. Rýchlejšie dosiahnete bod varu aj pri nižšej teplote. Jedlá sa skôr uvaria a vy ušetríte ďalšiu energiu.

Úsporné opatrenia v domácnosti

Úsporné opatrenia v domácnosti

Skontrolujte tesnosť všetkých ventilov a kohútikov vodovodných batérií. Naplánujte výmenu starých vodovodných batérií za moderné pákové, alebo termostatické. Neprekvapí vás studená, či veľmi horúca voda. V rámci hesla ani kvapka vody nazmar skontrolujte, prípadne vymeňte splachovací systém vo WC. Moderné armatúry, dávkujú objem vody podľa potreby. Obmedzte kúpanie vo vani a prejdite na sprchovanie. Vypnite vodu počas mydlenia, šampónovania, či umývania zubov. Aj úsporná hlavica vám usporí inak zbytočne vypustenú vodu. Otužujte, je to zdravé. Postupne znižujte teplotu vody pri umývaní.

Pri ručnom umývaní riadu používajte kuchynský dvojdrez. V jednom dreze riad pohodlne umyjte od hrubých zvyškov jedla a v druhom ho opláchnite. Ak máte len jeden drez, potom najprv riad umyte na hrubo a potom naraz všetko opláchnite. A nezabúdajte namontovať šetrič a perlič vody na batériu. Dokáže usporiť aj 50% vody.

Pri ohreve vody boilerom ohrievajte teplú vodu len na komfortnú teplotu okolo 45-50°C. Pri kúrení udržiavajte optimálnu teplotu v domácnosti okolo 20-21°C. Využívajte možnosť programovania denného/nočného režimu, či zníženia teploty počas neprítomnosti. V spálni spite pri optimálnej teplote 17-19 °C. Nainštalujte kvalitné termostatické hlavice na radiátory.

Vetrajte intenzívne, ale krátko. Vzduch sa vymení, ale miestnosť sa nepodchladí.

Rozmiestnite správne vaše domáce elektrospotrebiče. Umiestnite chladničku a mrazničku čo najďalej od zdrojov tepla, od radiátora, či od priamych slnečných lúčov.

Starostlivosť o domáce spotrebiče

Starostlivosť o domáce spotrebiče

Starajte sa o správnu funkčnosť domácich spotrebičov. Zvážte ich výmenu za úspornejšie. Pri výbere spotrebičov sa orientujte podľa energetických štítkov. Takto rýchlo zistíte ich zaradenie do energetickej triedy, ich spotrebu aj ďalšie parametre.

Aj malý odber veľkého počtu napájacích adaptérov, audiotechniky, či výpočtovej elektroniky v spiacom Stand-by režime, zaťaží váš ročný rozpočet. Zapojte adaptéry na Smart zásuvky, či predlžovačky s vypínačom. Platí zásada, čo nepoužívam, to vypínam.

Kontrolujte, čistite a odmrazujte chladničku a mrazničku. Hrubá námraza zmenšuje využiteľný objem a zvyšuje spotrebu elektriny. Vysávač s upchatým filtrom, či plným sáčkom vám navýši odber.

Osvetľujte domácnosť efektívnym LED osvetlením, ktoré okrem zníženého odberu šetrí vaše výdavky aj tým, že nevytvára teplo.

Ako si vybrať práčku a sušičku prádla?

Prečítajte si aj

Kuchynské roboty - spoľahliví spoločníci na varenie a pečenie.

Kuchynské roboty - spoľahliví spoločníci na varenie a pečenie.

Objavte spoľahlivého spoločníka pre vaše denné, či príležitostné varenie a pečenie.Staňte sa kreatívnymi šéfkuchármi. Pripravte jedlá z celého sveta.

Tlakové hrnce pre zdravé jedlá, úsporu energie a času.

Tlakové hrnce pre zdravé jedlá, úsporu energie a času.

Zvládnite prípravu svojich obľúbených pokrmov za zlomok času. Zdravé varenie v pare pod vyšším tlakom výrazne skracuje čas prípravy a tým šetrí energiu.

Úsporné televízory pre každého po celý rok.

Úsporné televízory pre každého po celý rok.

Moderné televízne prijímače sú inteligentné, úsporné SMART zariadenia do každej domácnosti. Bohaté funkcie, ultra plochý nadčasový dizajn, vynikajúci obraz a zvuk ich predurčujú na každodenné využívanie.

Jogurtovače - pomocníci pre podporu prirodzenej imunity.

Jogurtovače - pomocníci pre podporu prirodzenej imunity.

Pripravte si chutné probiotické jogurty v domácich podmienkach s kvalitným čerstvým, či sušeným ovocím. Získajte dostatočnú imunitu vďaka dobrým baktériám, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie črevnej mikroflóry.

Naparovače odevov pre ľahkú úpravu a dezinfekciu oblečenia.

Naparovače odevov pre ľahkú úpravu a dezinfekciu oblečenia.

Para zjemňuje a narovnáva vlákna v textile, čím vyrovnáva pokrčené odevy aj záhyby. Súčasne textílie účinne dezinfikuje.

Ako si vybrať najlepšiu kávu?

Ako si vybrať najlepšiu kávu?

Káva patrí k najstarším a najobľúbenejším povzbudzujúcim nápojom. Je lahodným dôvodom na stretnutia s priateľmi, na príjemný relax, aj odpočinok.

Domáce udiarne pre prirodzenú konzerváciu a plnú chuť údenín.

Domáce udiarne pre prirodzenú konzerváciu a plnú chuť údenín.

Údenie je popri sušení najstaršou formou konzervácie potravín. Obľúbené zabíjačky a spracovanie mäsa je vynikajúcou príležitosťou na stretnutie celej rodiny a priateľov.

Čistenie okien - efektívne a moderne.

Čistenie okien - efektívne a moderne.

Čistenie okien, zrkadiel, sprchovacích kútov, či rôznych hladkých lesklých povrchov v domácnosti býva často nočnou morou.Urobte to ale efektívne a moderne.

Relaxujte pri zimných športoch.

Relaxujte pri zimných športoch.

Slovensko je krásna hornatá krajina s množstvom dobre vybavených zimných stredísk. Ponúkajú skvelé prostredie pre relax a šport s výbornými snehovými podmienkami.

Ako si správne vybrať varnú dosku?

Ako si správne vybrať varnú dosku?

Vybavte svoju modernú domácnosť sklokeramickou varnou doskou, či bezpečnou indukčnou varnou doskou. Vyskúšajte inovatívne, zábavné, nenáročné varenie a množstvo šikovných funkcií.

Obchodné stretnutie – návrhy na štylizácie

Obchodné stretnutie – návrhy na štylizácie

Pred Vami obchodné stretnutie a Vy neviete čo na seba? Žiadny problém: nižšie uvádzame zaujímavé nápady na pánske a dámske štylizácie, ktoré budú fungovať rovnako pri extrémne oficiálnych stretnutiach, ako aj pri stretnutiach trochu voľnejšieho charakteru.

Ako ošetriť auto pred zimou?

Ako ošetriť auto pred zimou?

A nezabudnite! Ešte náročnejšia časť roka sa blíži! Studené zimné podmienky preveria údržbu a vzhľad vášho spoločníka na cestách.