Ako ušetriť elektrickú energiu?
14.11.2022 | Redakcia

Ako ušetriť elektrickú energiu?

Elektrická energia je v modernej domácnosti hlavným zdrojom energie pre väčšinu spotrebičov. Predstavuje podstatnú nákladovú položku v rodinnom rozpočte. Najväčším spotrebičom elektrickej energie je kúrenie, ohrev teplej vody, varenie na elektrickej varnej doske alebo sporáku, práčka a sušička, osvetlenie, malé elektrospotrebiče, audio a výpočtová technika.

Klimatizáciu, vírivky, filtráciu a ohrev vody bazénov radíme k nadštandardným spotrebičom energie. Ovládajte chytrú domácnosť hlasom, pohybom ruky, gestami. Ovládajte kúrenie, chladenie, TV, osvetlenie, hudbu, prípravu kávy, rolety, či iné akcie automaticky a bez obmedzení. Majte prehľad o spotrebe.Domáce spotrebiče

Domáce spotrebiče

Preverte zaradenie svojich elektrických spotrebičov do energetickej triedy. Postupne vymeňte spotrebiče s najväčším odberom a nahraďte ich novými. Zvažujte nielen parameter odberu elektrickej energie v kWh/rok, ale tiež ako často a ako dlho budete zariadenie používať. To znamená, že spotrebič s vysokým odberom elektrickej energie používaný občas nespotrebuje za rok toľko energie, ako spotrebič s malým odberom využívaný denne NON STOP. Príkladom je rýchlovarná kanvica versus kombinovaná chladnička s mrazničkou.

Energetický štítok označuje zaradenie do triedy A až G. Najmenšiu ročnú spotrebu v kWh/rok majú zariadenia v triede A. Na štítku sú aj ďalšie údaje o spotrebičoch. Trieda označujúca emisie hluku v dB v rozsahu A až D. V prípade chladničky nájdete údaj o objeme nemraziacich oddelení v litroch v rozsahu X až Z, či objem mraziacich oddelení v litroch v rozsahu X až Z. Pri umývačkách nájdete tiež spotrebu vody na cyklus v litroch, či kapacitu jedálenských súprav na jedno umytie. Na energetickom štítku nájdete aj QR kód pre váš smartfón s ďalšími údajmi v zmysle nariadenia EU. 

 • obmena zastaralých zariadení prináša s úsporou elektrickej energie aj ďalšie benefity
 • WIFI Smart funkcionality a ovládanie
 • cenová náročnosť obmeny

Ako si vybrať chladničku?


Elektrické varné doskyDomáce audioIndukčné varné doskyElektrické bojleryUmývačky riadu voľne stojacePráčky so sušičkouOhrievačePráčky s predným plnenímPráčky s vrchným plnenímPráčky sety

Osvetlenie

Osvetlenie

Ako začať ihneď šetriť? Základnou a finančne prístupnou radou je výmena klasických svietidiel za úsporné LED osvetlenie. Svieťte len tam, kde to potrebujete. Rozmiestnite viacero svetiel a lokálnych lámp.

Využívajte inteligentné osvetlenie. Smart LED žiarovky je možné ovládať prostredníctvom aplikácie, či hlasových príkazov. Ovládajte, stmievajte, zmeňte farbu Smart žiaroviek.

Využívajte automatiku. Usporte a jednoducho ovládajte spínanie osvetlenia senzormi pohybu, súmrakovými spínačmi a časovačmi. Pre osvetlenie exteriéru využite moderné solárne osvetlenie. Zoznámte sa s vyspelými technológiami šetrnými k životnému prostrediu. Pripojte SMART vypínače bezdrôtovo k hlavnej centrále a ovládajte svetlá prostredníctvom smartfónu, tabletu, alebo hlasom. Vytvorte si vlastné scény a plány osvetlenia.

 • ovládajte a kontrolujte spotrebiče cez inteligentné zásuvky, spínače a aplikácie
 • integrujte solárne panely a fotovoltaiku pre efektívne využitie slnečnej energie

Smart osvetlenieLED osvetlenieLED osvetlenie kuchynskej linkyLED diodové žiarovkyLED stropné svietidláVstavané LED panelyStolné LED lampičkyZávesné LED panelyLED lustreLED svietidláLED nástenné svietidlá

Vykurovanie

Vykurovanie

Vykurovanie domácnosti je najdrahšou položkou v spotrebe energií. Doplňte elektrické podlahové vykurovanie, či centrálne vykurovanie o moderné Smart infračervené ohrievače. Svojím infračerveným žiarením namiesto pomalého ohrevu vzduchu zohrievajú osoby a predmety. Sú veľmi efektívne, premenia až 98% elektrickej energie na teplo, Nevíria prach, nevytvárajú hluk, sú vhodné aj pre alergikov. Využijete ich hlavne v prechodnom období na jar a v jeseni. Obľúbite si ich v kúpeľniach, či na chodbách. Sú programovateľné aj prostredníctvom mobilných aplikácií. Ale pozor. Nestačí len vykurovať! Musíte zabrániť úniku tepla.

 • Zvážte možnosť systémov rekuperácie vzduchu. Rekuperácia v zime ohrieva prichádzajúci vzduch zvonku a v lete ho chladí. Okrem toho špinavý vzduch filtruje a zbavuje nečistoty. Rekuperácia úzko súvisí so všetkými zariadeniami na výmenu tepla, či vzduchu v domácnosti.
 • Krby. Nainštalujte štýlový doplnkový zdroj tepla. Vhodný krb okrem estetickej stránky taktiež prinesie úsporu elektrickej energie. V prípade rekuperácie vzduchu zvážte pri výbere krbovej vložky systém s uzavretou spaľovacou komorou.
 • Odsávače pár. Zabezpečte kvalitné a účinné odsávanie pár v kuchyni modernými a štýlovými odsávačmi.

Výhrevné panelyElektrické krbyVykurovacie panelyInfrapanely

Chladenie a tienenie

Chladenie a tienenie

Byt, či budovu nemusíte v lete chladiť celú. Chlaďte tam, kde to práve potrebujete. Optimalizujte tepelnú pohodu v lete modernou nástennou klimatizáciou, či prenosnou klimatizáciou. Snažte sa udržiavať rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou cca 5°C. A nezabúdajte. Filtre a klimatizačné jednotky je nutné pravidelne čistiť a dezinfikovať. Maximálnu úsporu dosiahnete vtedy, keď klimatizáciu vypnete.

Avšak energeticky výhodnejšie je zabrániť prenikaniu tepla dovnútra miestnosti. Použite vonkajšie, alebo vnútorné tienenie. Zatieňte všetky okná. Vyskúšajte pevné, či zaťahovacie markízy nad dvere a okná. Žalúzie a rolety z rôznych materiálov. Textilné, bambusové, či štýlové rolety Deň a noc. Prirýchlemu zohrievaniu miestnosti zabránia aj okenné fólie vo forme samolepky.

Aktuálny trend je prepojenie automatickej tieniacej techniky s riadiacim centrom inteligentnej domácnosti SMART HOME a ovládaním z tabletu, počítača, alebo smatphonom.

 • klimatizácia je účinný a rýchly spôsob ochladenia miestnosti
 • je náročná na spotrebu elektrickej energie

ZávesyMarkízyOkenné markízyRoletyKlimatizáciaRolety deň a noc

Ohrev bazénov

Ohrev bazénov

Ohrev a filtrácia vody bazénu je určite nadštandardný spotrebič elektrickej energie. Predĺžte letnú sezónu v bazéne s minimálnym nárokom na elektrickú energiu. Tepelné straty znížte prekrytím bazéna solárnymi plachtami, či nafukovacím krytom na bazény. Pravidelne čistite filter. Pre ohrev bazénu využívajte moderné, alternatívne a ekologické zdroje

 • ohrev predlžuje letnú sezónu kúpania
 • ohrev vody v bazéne je energeticky náročný a drahý

Solárne panelySolárny ohrevSolárne plachtyTepelné čerpadláFotovoltaické panely

Inteligentná domácnosť

Inteligentná domácnosť

Inteligentné programovateľné rolety a žalúzie, inteligentné vypínače, inteligentné osvetlenie, inteligentné zásuvky a termostaty môžete začať používať už na začiatku finančne náročnejšej cesty k inteligentnej domácnosti SMART HOME. Automatické spínanie kúrenia, či klimatizácie môžete ovládať lokálne, či vzdialene cez smartphone. Podľa polohy vášho mobilu automatika inteligentného termostatu dokáže rozpoznať, či ste doma a podľa toho aktivuje úsporný režim. Pre nastavenie máte k dispozícii prehľadnú mobilnú aplikáciu. Inteligentný termostat ako súčasť vašej SMART domácnosti môže ušetriť 15% až 30% nákladov na kúrenie a chladenie.

Čaká vás rekonštrukcia bytu, alebo domu? Pripravujete projekt novostavby? Potom určite naplánujte technológie pre inteligentné domácnosti s riadiacim centrom SMART HOME. Ovládajte zariadenia gestami, hlasovo, či smartphonom na diaľku. Komplexná SMART HOME inteligentná domácnosť:

 • automaticky reguluje tepelnú pohodu domácnosti podľa vonkajších podmienok
 • zabezpečí úsporu s inteligentným riadením vykurovania.
 • ovláda chladenie v lete
 • zabezpečí ovládanie prirodzenej cirkulácie vzduchu rekuperáciou
 • reguluje tienenie a automaticky ovláda žalúzie a rolety
 • ovláda príjazdové brány s automatickým otváraním
 • reguluje závlahu automatickým zavlažovaním
 • ovláda technológiu bazéna, ohrev, dávkovanie chémie, zatváranie bazénového krytu
 • ovláda multimédia a ozvučenie miestností
 • má prehľad o spotrebách energií, kontroluje lokálne merače spotreby elektrickej energie
 • ovláda rôzne predprogramované scénare a profily pre riadenie domácnosti pri rôznych činnostiach – napríklad pri počúvaní hudby, pozeraní domáceho kina a podobne
 • integruje sa s bezpečnostným a požiarnym systémom
 • umožňuje ovládať domácnosť lokálne aj na diaľku po sieti
 • monitoruje preddefinované činnosti v domácnosti a posiela naprogramované notifikácie
 • integruje prístupový systém osôb

Ako ušetriť?


Smart osvetlenieSmart zavlažovanieInteligentné zásuvkySmart vnútorné osvetlenieInteligentné termostaty

Prečítajte si aj

Aké nohavice budú vyzerať najlepšie s pánskymi poltopánkami?

Aké nohavice budú vyzerať najlepšie s pánskymi poltopánkami?

Pánske poltopánky sú typom obuvi, ktorá je tou správnou voľbou prakticky v každej situácii. Nespornou výhodou týchto topánok je aj ich univerzálnosť: ťažko naznačiť módne obdobie, kedy by sa pánske poltopánky vôbec neobjavili na tých najlepších prehliadkových mólach.

Ako si vybrať prenosný reproduktor kamkoľvek - na domov i na cestu?

Ako si vybrať prenosný reproduktor kamkoľvek - na domov i na cestu?

Hľadáte vhodný prenosný reproduktor kamkoľvek, ku vani, do prírody, na grilovačku, či na piesočnatú pláž pri mori?

Depilácia či epilácia – ako dosiahnuť jemnú, hebkú pokožku?

Depilácia či epilácia – ako dosiahnuť jemnú, hebkú pokožku?

Jemná pokožka bez chĺpkov? To je sen každej ženy a mnohých mužov. Je to spoločenský trend posledných rokov.

Ako vybaviť auto proti nástrahám zimy?

Ako vybaviť auto proti nástrahám zimy?

Doplňte zimnú výbavu auta. Je lepšie byť na zimu pripravený, ako byť nepríjemne prekvapený.

Náramkové hodinky - symbol charakteru, vkusu a elegancie

Náramkové hodinky - symbol charakteru, vkusu a elegancie

Potrebujete hodinky do práce, pod vodu, na lietanie, šport a fitness, či inteligentné Smart hodinky? Výber štýlu, materiálu, funkcií a dizajnu je takmer neobmedzený.

Zimné pneumatiky pre bezpečnú jazdu po studených cestách

Zimné pneumatiky pre bezpečnú jazdu po studených cestách

O nutnosti používania zimných pneumatík v sťažených klimatických podmienkach obdobia zimy snáď už niet pochýb. Všeobecné doporučenie je prezuť na zimné pneumatiky, pokiaľ teplota okolia klesá pod 7°C.

Domáce pekárne pre prípravu čerstvého chleba a pečiva

Domáce pekárne pre prípravu čerstvého chleba a pečiva

Milujete raňajkovať čerstvý, chrumkavý krajec chleba, či teplé voňavé pečivo? Potom si určite zaobstarajte malú domácu pekáreň.

Kuchynské roboty - spoľahliví spoločníci na varenie a pečenie

Kuchynské roboty - spoľahliví spoločníci na varenie a pečenie

Objavte spoľahlivého spoločníka pre vaše denné, či príležitostné varenie a pečenie.Staňte sa kreatívnymi šéfkuchármi. Pripravte jedlá z celého sveta.

Tlakové hrnce pre zdravé jedlá, úsporu energie a času

Tlakové hrnce pre zdravé jedlá, úsporu energie a času

Zvládnite prípravu svojich obľúbených pokrmov za zlomok času. Zdravé varenie v pare pod vyšším tlakom výrazne skracuje čas prípravy a tým šetrí energiu.

Úsporné televízory pre každého po celý rok

Úsporné televízory pre každého po celý rok

Moderné televízne prijímače sú inteligentné, úsporné SMART zariadenia do každej domácnosti. Bohaté funkcie, ultra plochý nadčasový dizajn, vynikajúci obraz a zvuk ich predurčujú na každodenné využívanie.

Jogurtovače - pomocníci pre podporu prirodzenej imunity

Jogurtovače - pomocníci pre podporu prirodzenej imunity

Pripravte si chutné probiotické jogurty v domácich podmienkach s kvalitným čerstvým, či sušeným ovocím. Získajte dostatočnú imunitu vďaka dobrým baktériám, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie črevnej mikroflóry.

Naparovače odevov pre ľahkú úpravu a dezinfekciu oblečenia

Naparovače odevov pre ľahkú úpravu a dezinfekciu oblečenia

Para zjemňuje a narovnáva vlákna v textile, čím vyrovnáva pokrčené odevy aj záhyby. Súčasne textílie účinne dezinfikuje.