Ako si vybrať umývačku riadu?
16.11.2022 | Redakcia

Ako si vybrať umývačku riadu?

Viete že akýkoľvek program v umývačke riadu spotrebuje menej vody ako pri ručnom umývaní? Stravujete sa mimo domácnosti? Máte veľkú rodinu?

Zvážte veľkosť umývačky. Väčšia kapacita umývačky riadu znamená aj vyššiu spotrebu elektrickej energie a vody.

Venujte pozornosť novému energetickému štítku. QR kód obsahuje informačný list výrobku. Zaujímavý je údaj o spotrebe elektrickej energie programu ECO na 100 cyklov. Zistite tiež údaj o spotrebe vody v ECO programe na jeden cyklus, čas trvania jedného ECO cyklu, úroveň hluku, aj kapacitu umývačky, čiže počet súprav riadu na jeden ECO cyklus.

Používajte ECO program a znížte teplotu umývacieho cyklu. Zníženie teploty o cca 10°C ušetrí spotrebu energie o 10 až 20%.

Máte menej použitého riadu? Zvoľte program polovičnej náplne a ušetrite vodu aj energiu.

Umývačky riadu su ideálne pre domácnosti s vlastnou fotovoltaikou. Funkcia pre odložený štart spustí umývanie v najvýhodnejšom čase. Keď ste mimo domova, alebo v čase s nižšou tarifou za elektrickú energiu.

Máte solárny ohrev? Skontrolujte, či vaša umývačka riadu má možnosť pripojenia teplej vody.

Sledujte tiež úroveň hluku. Pozor, už pri malom rozdiele len 3dB sa vnímanie hluku zdvojnásobí.Umývačky riadu voľne stojace

Umývačky riadu voľne stojace

Už žiadna diléma kto umyje riad! Prázdna kuchynská linka, čisté umývadlo!

Umiestnite voľne stojace umývačky riadu na vybrané miesto s prívodom a odpadom vody a napájaním.

Ovládajte inteligentné umývačky na diaľku cez mobilné aplikácie s podporou wi-fi. Čidlá a funkcie 6.zmysel  rozpoznajú náplň umývačky riadu  a prispôsobia celý proces dávkovania a umývania.

Používajte koše a zásuvky na riad pre rýchle a bezpečné nakladanie do umývačky a ochranu skla pred poškodením.

Vyberte si šírku 45, alebo 60 cm. Kapacita pre šírku 45 cm bude do 10 sád riadu. Pre 60 cm šírku to môže byť až 16 sád riadu. Závisí to od výšky a hĺbky vašej umývačky.

 • ľahká manipulácia
 • veľká kapacita umývaného riadu
 • umiestnenie mimo kuchynskej linky
 • detská poistka
 • nevhodné pre malé domácnosti
 • nevhodné do stiesnených priestorov
 • vyššia hlučnosť

Umývačky riadu voľne stojace

Umývačky riadu stolné

Umývačky riadu stolné

Ste sám? Žijete vo dvojici? Stolné umývačky riadu sú pre vás ideálne. Tieto spotrebiče sú vhodné do malých bytov, do apartmánov, do kancelárie, či na chatu.

Nemusíte mať ani tlakový prívod vody, využite ručné napustenie aj vypustenie. Bez problémov umyjete 2-3 súpravy riadu.

Skontrolujte, či vám nechýba čistiaca soľ alebo leštidlo. Využívajte automatický čistiaci režim. Pravidelne kontrolujte tesnenia aj filter.

Funkcia Antioverflow zabráni pretečeniu vody.

 • kompaktné rozmery do stiesnených priestorov na stôl
 • vhodné aj na denné umývanie pohárov a kávových šálok
 • jednoduchá obsluha
 • variabilné programy pre úsporu vody a energie
 • modely bez potreby tlakového prívodu vody
 • menšia kapacita riadu

Umývačky riadu stolné

Umývačky riadu vstavané

Umývačky riadu vstavané

Vstavané umývačky riadu sú svojou konštrukciou a rozmermi určené pre zabudovanie do kuchynskej linky. Ukryté za dvierkami splynú do jedného celku.

Ovládací panel nenaruší vysnívaný design vašej kuchyne. Svetelný lúč premietne na podlahu informáciu o zostávajúcom čase umývania.

Vyberte si šírku podľa vlastnej potreby. Rovnako ako voľne stojace vyrábajú sa aj vstavané umývačky riadu v šírke 45 alebo 60 cm.

Majú integrované rovnaké funkcie. Polovičná náplň, odložený štart, vnútorné osvetlenie, automatické otvorenie dvierok, aktívne sušenie, ochranu proti úniku vody aj funkciu Fuzzy Logic. Inteligentné funkcie rozpoznajú náplň a prispôsobia proces umývania. Dostupná je aj wi-fi podpora a diaľkové ovládanie.

 • znížená hlučnosť po zabudovaní do linky
 • nenarúša design kuchyne
 • zakrytý ovládací panel môže brániť kontrole umývacieho cyklu

Umývačky riadu vstavané

Prostriedky do umývačiek riadu

Prostriedky do umývačiek riadu

Tablety do umývačiek sú základným prostriedkom pre čistotu a žiarivý lesk umytého riadu. Plnia funkciu namáčania, rozpúšťajú pripálené nečistoty aj čajové škvrny, chránia filtre, leštia sklo. Ukladajte ich mimo dosah detí v suchu a v chlade.

Pre oslnivý lesk pohárov a skla pridajte leštidlo. Ak máte tvrdšiu vodu, pridávajte do zásobníka regeneračnú soľ podľa návodu pred, alebo počas umývacieho cyklu.

Výhodou gélov a práškov do umývačiek je možnosť dávkovania podľa potreby.

Vyskúšajte ekologické prírodné prostriedky, chráňte životné prostredie.

Dobrú kondíciu udržíte pravidelným používaním čistiacich prípravkov pre odstránenie vodného kameňa, mastnoty a na vyčistenie všetkých vnútorných častí. Jednoducho ich aplikujte raz mesačne, alebo po 30 programoch.

Osviežovače vzduchu vydržia šíriť vašu obľúbenú vôňu takmer stovku cyklov prania.


Čističe umývačkyProstriedky do umývačky riaduProstriedky do umývačky

Ručné umývanie riadu

Ručné umývanie riadu

Čakáte na svoju umývačku riadu? Umývate riad ručne? Chcete šetriť vodu?

Používajte perliče a šetriče vody a tiež  dvojdrez. V prvom dreze riady namáčajte a umývajte. V druhom dreze ich oplachujte. Na ukladanie a sušenie využite odkvapkávače na riad

Výber prípravkov na ručné umývanie je takmer neobmedzený. Používajte BIO prípravky s obľúbenou vôňou, šetrné k pokožke vašich rúk.  

Naplánujte si pre vás najvhodnejšiu umývačku riadu.  

  

 • okamžité umytie po použití riadu
 • náročné na osobný čas
 • neobľúbená činnosť
 • väčšia spotreba vody
 • ručné utieranie riadu
 • pomalé schnutie riadu
 • škvrny na skle a pohároch

Odkvapkávače riaduUmývanie riaduHubky na riad

Prečítajte si aj

Kuchyne na mieru: Ako navrhnúť ideálny priestor pre vašu rodinu

Pri plánovaní kuchyne na mieru je nevyhnutné skombinovať estetiku s funkčnosťou a prispôsobením osobným potrebám. Či už preferujete tradičné usporiadanie alebo moderný dizajn s ostrovčekom ako centrálnym prvkom, tu nájdete praktické rady, ako navrhnúť kuchyňu, ktorá bude nielen krásna, ale aj maximálne funkčná a účelová pre vašu rodinu.

Ako chodiť v topánkach na podpätku celý deň? Unikátny sprievodca

Nosiť topánky na podpätku celý deň môže byť výzvou, ale s týmito tipmi a trikmi to bude hračka! Či už ste na dôležitej schôdzke, na svadbe alebo len milujete eleganciu, ktorú podpätky prinášajú, tu je niekoľko rád, ako zvládnuť nosenie podpätkov s gráciou a bez bolesti.

Sprchové gély, ktoré sú na vašu hebkú pokožku

Každý deň si v sprche vytvárame krátku chvíľu len pre seba, kedy sa môžeme oddeliť od každodenného zhonu a starostí. Preto je dôležité, aby sme si túto chvíľu užili na maximum a starali sa o svoju pokožku správnym spôsobom.

Parfémy od známych celebrít: Ktoré si našli obľubu medzi ľuďmi?

O tom, že celebrity sú značkami samy o sebe, niet pochýb. Pod svojim menom často rozbiehajú biznis s oblečením, kozmetikou či parfémami. Jedným z prvých parfémov slávnych je vôňa White Diamonds od Elizabeth Taylor, ktorá bola uvedená na trh v roku 1991. Vône celebrít si získali svoju obľubu takmer okamžite a dodnes sa parfumérie plnia novinkami z dielní slávnych.

Druhy sedačiek

Sedačky sú neodmysliteľným prvkom každej obývacej izby, ktoré nám nielen poskytujú pohodlné miesto na sedenie, ale aj ovplyvňujú charakter a štýl našich domovov. V tomto článku sa zameriame na aktuálne trendy v sedačkách, ktoré vnášajú do vašich interiérov prvotriedny luxus a moderný vzhľad.

Pohodlné štylizácie na výlet k moru

Cesta k moru je skvelá príležitosť vychutnať si slnko, modrú vodu a slobodu vo výbere štylizácií. Správne oblečenie a obuv Vám umožnia cítiť sa pohodlne a módne na pláži, aj počas prechádzok po pobrežných mestách. Pripravili sme niekoľko overených tipov na pohodlné štylizácie pre cestu k moru.

Šperky na ples

Výber šperkov na oficiálnu spoločenskú udalosť, akou ples isto je, môže byť niekedy trocha zložitý najmä preto, že je v tomto smere k dispozícii veľké množstvo možností a kombinácií rôznych druhov šperkov. Ako teda dosiahnuť optimálneho výsledku?

Minimalistický prístup k šatníku – ako môžu sukne pomôcť pri vytváraní kapsľového šatníka?

Móda minimalistického prístupu k životu a obmedzovania spotreby na absolútne minimum platí pre rastúcu oblasť nášho života. Zero waste nie je len racionálne nakupovanie potravín a široko chápaná recyklácia, ale aj celý životný štýl – móda, elektronika a domáce spotrebiče, automobilový priemysel a dokonca aj finančné služby.

Aké nohavice budú vyzerať najlepšie s pánskymi poltopánkami?

Pánske poltopánky sú typom obuvi, ktorá je tou správnou voľbou prakticky v každej situácii. Nespornou výhodou týchto topánok je aj ich univerzálnosť: ťažko naznačiť módne obdobie, kedy by sa pánske poltopánky vôbec neobjavili na tých najlepších prehliadkových mólach.

Ako si vybrať prenosný reproduktor kamkoľvek - na domov i na cestu?

Hľadáte vhodný prenosný reproduktor kamkoľvek, ku vani, do prírody, na grilovačku, či na piesočnatú pláž pri mori?

Depilácia či epilácia – ako dosiahnuť jemnú, hebkú pokožku?

Jemná pokožka bez chĺpkov? To je sen každej ženy a mnohých mužov. Je to spoločenský trend posledných rokov.

Ako vybaviť auto proti nástrahám zimy?

Doplňte zimnú výbavu auta. Je lepšie byť na zimu pripravený, ako byť nepríjemne prekvapený.