Ako si vybrať najlepšiu kávu?
30.11.2022 | Redakcia

Ako si vybrať najlepšiu kávu?

Káva patrí k najstarším a najobľúbenejším povzbudzujúcim nápojom. Je lahodným dôvodom na stretnutia s priateľmi, na príjemný relax, aj odpočinok. Viete, ktorá káva je najlepšia na svete? Odpoveď je jednoduchá. Tá, ktorá vám najviac chutí. Na obale každej kvalitnej kávy určite nájdete podrobné údaje o krajine zberu, o odrode a hlavne kde, kedy a ako boli zrnká pražené. Tie najkvalitnejšie kávy uvádzajú aj názov farmy a meno pestovateľa. Navštívte pražiarne kávy a ovoňajte odrody z rôznych regiónov sveta. Stupeň praženia výrazne ovplyvňuje chuť kávy. Aróma vám rýchlo prezradí, či vám káva bude voňať a či bude chutiť. Kvalitnú kávu spoznáte aj pohľadom. Zrnká majú byť rovnako veľké, bez poškodenia a bez škvŕn. V zmesi vidíte iba zrnká rovnakej farby bez nečistôt. Na prípravu kávy používajte mäkšiu vodu s teplotou do 90°C.

 Aké sú odrody kávy

Aké sú odrody kávy

Rozlišujeme dve základné odrody kávy - Arabicu a Robustu. Pre najobľúbenejšiu Arabicu je typický horký chuťový profil. Nájdete v nej aj jemnú sladkastú ovocnú príchuť. Kvalitný ručný zber vo väčších nadmorských výškach zvyšuje jej cenu. Robusta má kyslejšiu príchuť. Obsahuje aj dvakrát viac kofeínu a antioxidantov. Aj to sú dôvody, že na trhu s kávou je množstvo zmesí namiešaných z oboch odrôd. Arabica s vyšším obsahom olejov a Robusta s vyššou penivosťou sú dobrým základom pre jemnú krémovitú penu výsledného nápoja. Someliéri neustále miešajú nové zmesi s cieľom ponúknuť plnú harmonickú chuť kávy. Arómu a chuť ovplyvňuje región pôvodu kávy, spôsob zberu, sušenie ako aj samotné praženie a balenie. Tmavšie pražená káva je viac horká. Je ideálna najmä na taliansky typ kávy pre milovníkov espressa. Svetlejšia káva je vhodná pre alternatívnu prípravu kávy. Jej chuť je o niečo kyslejšia a ovocnejšia. Čím je zrnko viac upražené, tým je tmavšie. Súčasne ucítite výraznejšiu arómu spálenia. Kávu skladujte v tmavých, hermetických nádobách. Najvhodnejšia na skladovanie je zrnková káva. Pred použitím ju čerstvo pomeľte. Ak sa zásobujete kvalitnou kávou vo väčšom množstve, zamrazte jej prebytok v originálnom obale vo vákuových vreckách, alebo v dózach.

Ako si vybrať mrazničku?


VakuovačkyDózy na potravinyPríprava kávyVákuovacie dózy

Spôsob spracovania kávy

Zrnková káva

Zrnková káva

Zrnková káva si uchováva svoje chuťové vlastnosti a arómu najdlhšie. Pripravte si čerstvú kávu intenzívnej vône a chute. Pomeľte kávu vždy tesne pred jej prípravou. Skadujte ju v tmavých, hermetických nádobách. Vyberte si 100% Arabicu, alebo jej zmesi s Robustou. Objavujte nové exotické arómy a chute. Je ideálna aj na prípravu lahodnej kávy v plne automatických kávovaroch s integrovaným mlynčekom.

Ako si vybrať kávovar?


Mlynčeky na kávuZrnková káva

Mletá káva

Mletá káva

Mletá káva je výsledkom spracovania zrnkovej kávy v globálnej, či v lokálnej pražiarni. Býva zabalená do ochranného balenia v dózach, či v sáčkoch. Často ide o zmesi kávových zrniek so zreteľom na vyváženú harmonickú chuť a vôňu výsledného nápoja. Príprava mletej kávy je pohodlnejšia. Odpadá potreba mletia. To však znižuje výslednú intenzitu vône aj chute, keďže je už nejakú dobu pomletá. Sledujte dátum výroby. Po otvorení obalu kávu skonzumujte do 2 týždňov.


Vstavané kávovaryMletá kávaPrekvapkávacie kávovary

Kapsulová káva

Kapsulová káva

Káva v kapsuliach je pripravená na okamžité použitie v kapsulových kávovaroch. Jednoduchá a rýchla príprava je vhodná na každé pracovisko, na oslavu, či párty s priateľmi. Kapsule zaručujú bezproblémové dávkovanie a skladovanie. Obal kapsule dlhodobo chráni jej obsah. Už nemusíte nič riešiť.


Kávové kapsuleKapsulové kávovary

Rozpustná instantná káva

Rozpustná instantná káva

Rozpustná káva je výsledkom procesu spracovania kávových zŕn. Tie sa upražia, pomelú, uvaria a nakoniec zbavia vody. Pritom sa výrazne znižuje aj obsah kofeínu. Výhodou je najjednoduchšia príprava nápoja. Instantnú kávu zalejte horúcou vodou a hotovo. V lete je ideálna na prípravu osviežujúcej ľadovej kávy.


Rýchlovarné kanvice

Špeciálne kávy

Zelená káva

Zelená káva

Zelená káva sú jednoducho nepražené zrnká kávy Arabica. Obsahujú viac zdraviu prospešných látok a väčší obsah kofeínu. Zelená káva je vhodná ako podporný prostriedok pre chudnutie. Pripomína zelený čaj a pripravuje sa ako "slovenská" zalievaná turecká káva, alebo použite frenchpress.


Zelené kávyPrekvapkávacie kávovary

Bio káva

Bio káva

BIO káva je káva pestovaná klasickým spôsobom bez umelých hnojív a chémie. Často je spracovaná tradičnými ručnými postupmi pre zachovanie najvyššej kvality. Vyššia cena je odrazom snahy mnohých farmárov o zachovanie prírode blízkeho hospodárenia. 


Vstavané kávovary

Cibetková káva

Cibetková káva

Zrnká Cibetkovej kávy z Indonézie sa zberajú po tom, čo prešli trávením cibetiek. Fermetáciou v žalúdku získavajú jemnú chuť karamelu a čokolády. Cibetky sa živia iba úplne zrelými kávovými bobuľkami. Celé tvrdé zrnko vylučujú. Ich zberom sa získava dokonale vyzretá zrnková káva vysokej kvality a ceny.


Bezkofeínová káva

Bezkofeínová káva

Káva bez kofeínu je vyrobená zo zrniek, z ktorých bol kofeín odstránený procesom vymývania, lúhovania, za pomoci filtrov a aktívneho uhlia. Keďže neobsahuje kofeín, je vhodná na každú príležitosť  pre všetkých milovníkov kávy.  


Kávy bez kofeínu

Aromatizovaná káva

Aromatizovaná káva

Aromatizované kávy sú určené pre prípravu kávových nápojov s výraznou príchuťou ovocia, orieškov, škorice, vanilky, či čokolády. Bývajú príjemným spoločníkom na zohriatie a povzbudenie počas dlhých zimných večerov.


TermohrnčekyAromatizované kávy

Kávovinové nápoje

Kávovinové nápoje

Zdraviu prospešné sú aj alternatívne kávovinové nápoje. Sú výsledkom spracovania a praženia pšenice, špaldy, jačmeňa, čakanky, či ďalších rastlín a čajov. Neobsahujú kofeín, majú povzbudzujúce účinky, podporujú trávenie a sú vhodné aj pre deti.


HrnčekyAjurvédske kávyČakankové kávyNáhrady kávy

Ako využiť usadeninu z kávy

Ako využiť usadeninu z kávy

Ste milovníkom prírody? Chcete záhradku plnú krásnych kvetov a zdravej zeleniny? Potom kávovú usadeninu vysušte na jemnom sitku. Dobre prevzdušnenú ju aplikujte do zeme, najmä ku rastlinám, ktoré obľubujú kyslú pôdu. Kávová usadenina je vynikajúcim prírodným hnojivom s obsahom draslíka a ďalších stopových prvkov.

Postrek zo silného vývaru z usadeniny dobre poslúži aj ako prevencia proti slimákom, ktorým káva nevonia.

Kávová usadenina perfektne poslúži aj milovníčkam prirodzenej krásy na ošetrenie pleti. Vyrobte si účinné čistiace a vyživujúce pleťové masky. Skombinujte usadeninu s kokosovým olejom, s medom, či s domácim jogurtom.

Jogurtovače - pomocníci pre podporu prirodzenej imunity


Jogurtovače

Prečítajte si aj

Šperky na ples

Šperky na ples

Výber šperkov na oficiálnu spoločenskú udalosť, akou ples isto je, môže byť niekedy trocha zložitý najmä preto, že je v tomto smere k dispozícii veľké množstvo možností a kombinácií rôznych druhov šperkov. Ako teda dosiahnuť optimálneho výsledku?

Minimalistický prístup k šatníku – ako môžu sukne pomôcť pri vytváraní kapsľového šatníka?

Minimalistický prístup k šatníku – ako môžu sukne pomôcť pri vytváraní kapsľového šatníka?

Móda minimalistického prístupu k životu a obmedzovania spotreby na absolútne minimum platí pre rastúcu oblasť nášho života. Zero waste nie je len racionálne nakupovanie potravín a široko chápaná recyklácia, ale aj celý životný štýl – móda, elektronika a domáce spotrebiče, automobilový priemysel a dokonca aj finančné služby.

Aké nohavice budú vyzerať najlepšie s pánskymi poltopánkami?

Aké nohavice budú vyzerať najlepšie s pánskymi poltopánkami?

Pánske poltopánky sú typom obuvi, ktorá je tou správnou voľbou prakticky v každej situácii. Nespornou výhodou týchto topánok je aj ich univerzálnosť: ťažko naznačiť módne obdobie, kedy by sa pánske poltopánky vôbec neobjavili na tých najlepších prehliadkových mólach.

Ako si vybrať prenosný reproduktor kamkoľvek - na domov i na cestu?

Ako si vybrať prenosný reproduktor kamkoľvek - na domov i na cestu?

Hľadáte vhodný prenosný reproduktor kamkoľvek, ku vani, do prírody, na grilovačku, či na piesočnatú pláž pri mori?

Depilácia či epilácia – ako dosiahnuť jemnú, hebkú pokožku?

Depilácia či epilácia – ako dosiahnuť jemnú, hebkú pokožku?

Jemná pokožka bez chĺpkov? To je sen každej ženy a mnohých mužov. Je to spoločenský trend posledných rokov.

Ako vybaviť auto proti nástrahám zimy?

Ako vybaviť auto proti nástrahám zimy?

Doplňte zimnú výbavu auta. Je lepšie byť na zimu pripravený, ako byť nepríjemne prekvapený.

Náramkové hodinky - symbol charakteru, vkusu a elegancie

Náramkové hodinky - symbol charakteru, vkusu a elegancie

Potrebujete hodinky do práce, pod vodu, na lietanie, šport a fitness, či inteligentné Smart hodinky? Výber štýlu, materiálu, funkcií a dizajnu je takmer neobmedzený.

Zimné pneumatiky pre bezpečnú jazdu po studených cestách

Zimné pneumatiky pre bezpečnú jazdu po studených cestách

O nutnosti používania zimných pneumatík v sťažených klimatických podmienkach obdobia zimy snáď už niet pochýb. Všeobecné doporučenie je prezuť na zimné pneumatiky, pokiaľ teplota okolia klesá pod 7°C.

Domáce pekárne pre prípravu čerstvého chleba a pečiva

Domáce pekárne pre prípravu čerstvého chleba a pečiva

Milujete raňajkovať čerstvý, chrumkavý krajec chleba, či teplé voňavé pečivo? Potom si určite zaobstarajte malú domácu pekáreň.

Kuchynské roboty - spoľahliví spoločníci na varenie a pečenie

Kuchynské roboty - spoľahliví spoločníci na varenie a pečenie

Objavte spoľahlivého spoločníka pre vaše denné, či príležitostné varenie a pečenie.Staňte sa kreatívnymi šéfkuchármi. Pripravte jedlá z celého sveta.

Tlakové hrnce pre zdravé jedlá, úsporu energie a času

Tlakové hrnce pre zdravé jedlá, úsporu energie a času

Zvládnite prípravu svojich obľúbených pokrmov za zlomok času. Zdravé varenie v pare pod vyšším tlakom výrazne skracuje čas prípravy a tým šetrí energiu.

Úsporné televízory pre každého po celý rok

Úsporné televízory pre každého po celý rok

Moderné televízne prijímače sú inteligentné, úsporné SMART zariadenia do každej domácnosti. Bohaté funkcie, ultra plochý nadčasový dizajn, vynikajúci obraz a zvuk ich predurčujú na každodenné využívanie.